Strona 1 z 3 123 OstatniaOstatnia
Pokaż wyniki od 1 do 30 z 66

Temat: Kontra fit i co z tego

Marek Walczak
    Mistrz Międzynarodowy WK 7.0
    Wpisy
    48
    Dopisek MODa:
    Pozwoliłam sobie skopiować do tego wątku część rozważań na temat kontry fit.
    Może ktoś jeszcze miałby ochotę podzielić się swoimi przemyśleniami.

Cytat piotri Zobacz post
    Wszyscy wpadliśmy w pułapkę...
    Tak, to prawda, tyle, że znacznie wcześniej, niż się to wszystkim wydaje.
    Czy ktoś zauważył, że partner, dając kontrę, przekazał nam informację (prawie) kompletnie dla nas bezużyteczną? Ma trzy piki i co z tego? Ma słabą rękę, nadwyżkową? - nie wiadomo. Nie wiadomo także, czy posiada jakieś aspiracje czy może chciałby się odczepić od rozdania.
    Kontra oznaczająca fit trzykartowy w dowolnej sile to jakaś konwencja widmo, tylko czy ktoś zechce się nad tym zastanowić?
    Inna kwestia, to otwieranie z niczym. Taka moda i już, a czy to dobrze czy źle - kogo to obchodzi?
    Ostatnio edytowane przez Isia ; 05-12-13 o 07:58 Powód: dopisek MODa
    Brydż to bardzo prosta gra, którą ludzie za wszelką cenę starają się sobie utrudnić.

Adam Skalski

Miasto
    Warszawa
    Cytat walec Zobacz post
    Tak, to prawda, tyle, że znacznie wcześniej, niż się to wszystkim wydaje.
    Czy ktoś zauważył, że partner, dając kontrę, przekazał nam informację (prawie) kompletnie dla nas bezużyteczną? Ma trzy piki i co z tego? Ma słabą rękę, nadwyżkową? - nie wiadomo. Nie wiadomo także, czy posiada jakieś aspiracje czy może chciałby się odczepić od rozdania.
    Kontra oznaczająca fit trzykartowy w dowolnej sile to jakaś konwencja widmo, tylko czy ktoś zechce się nad tym zastanowić?
    Inna kwestia, to otwieranie z niczym. Taka moda i już, a czy to dobrze czy źle - kogo to obchodzi?
    Zdecydowanie zgadzam się z Walcem - i wszystkich partnerów, którzy chcą grać kontrą fit namawiam na ustalenie: kontra = 3 kartowy fit, ręka nieminimalna.

Grzegorz Darkiewicz-Moniuszko
    Mistrz Regionalny WK 3.0

Cytat adskal Zobacz post
    Zdecydowanie zgadzam się z Walcem - i wszystkich partnerów, którzy chcą grać kontrą fit namawiam na ustalenie: kontra = 3 kartowy fit, ręka nieminimalna.
    Ja to nawet uważam, że w ogóle kontrę fit to trzeba do lamusa odstawić (na pewno dla strefowców) - i przynajmniej w licytacji dwustronnej licytować podniesienie amerykańskie - ale to inna dyskusja.
    Niektóre polskie zwyczaje licytacyjne są po prostu, hmm, trudno reformowalne

Marek Walczak
    Wpisy
    48
    Cytat Darry Zobacz post
    Ja to nawet uważam, że w ogóle kontrę fit to trzeba do lamusa odstawić (na pewno dla strefowców) - i przynajmniej w licytacji dwustronnej licytować podniesienie amerykańskie - ale to inna dyskusja.
    Niektóre polskie zwyczaje licytacyjne są po prostu, hmm, trudno reformowalne
    Najdziwniejsze jest to, że to wcale nie jest polski zwyczaj licytacyjny, zostało skądś przywleczone i od razu się przyjęło. Ja pierwszy raz o istnieniu tego potworka dowiedziałem się na forum zaledwie kilka lat temu!!! Miałem trochę przerwy w aktywności, ale gdy jeszcze grałem, to nikt o dziwolągu nie słyszał. To dowodzi, że właśnie łatwo jest zamienić polskie zwyczaje licytacyjne na importowane i to bez wgłębiania się w ich sens. Znacznie trudniej jest sprawę odkręcić, a nie do tyczy to tylko kontry z fitem.

Odnośnie samego rozdania, to chciałbym wrócić do pytań, które zadałem w #15.
    Przyznam, że spodziewałem się, iż autentyczny rozkład będzie nieco inny, bo nie wziąłem pod uwagę rozmiarów świra na otwarciu, a ponadto okazało się, że zawodnik E też ma swoje za uszami, tyle tylko, że spotkał go fart.
    Co bowiem oznacza odzywka 3? Jest to ewidentny inwit, dany w sytuacji, gdy partner się zlimitował. Na taki inwit trzeba mieć jednak trochę karty. Można przecież spokojnie przepasować, a potem się ewentualnie przepchnąć. Bezpośrednie 3 grozi dołożeniem końcówki przez partnera (chociażby w autentycznym rozdaniu, gdyby miał Damę karo więcej). Wytłumaczalne jest powiedzenie 3 z ręką słabą honorowo, za to wyraźnie układową, gdy chcemy wskazać wist lub przygotować obronę, bo spodziewamy się, że rywale mają sfitowane piki i za chwilę tymi karami już się nie zmieścimy.
    Z pozycji S widać, że 3 było raczej powiedziane właśnie z tego powodu, bo łączna siła przeciwników nie może przekraczać 17PC.
    Dlatego wydawało mi się, że piki dzielą się 5-1, a zawodnik E z singletonem uznał, że S ma ich co najmniej 5 i próbował wskazać wist. Liczyłem na rękę mniej więcej taką: x, DWxxxx, ADWx, xx.
    Dziwiły mnie zatem próby licytowania 3 przez S, bo to prosta droga, by sporo postawić, jeśli partner ma Króla karo w impasie, za to wartości kierowe.
    Brydż to bardzo prosta gra, którą ludzie za wszelką cenę starają się sobie utrudnić.

Grzegorz Darkiewicz-Moniuszko
    Mistrz Regionalny WK 3.0

Cytat walec Zobacz post
    Najdziwniejsze jest to, że to wcale nie jest polski zwyczaj licytacyjny, zostało skądś przywleczone i od razu się przyjęło. Ja pierwszy raz o istnieniu tego potworka dowiedziałem się na forum zaledwie kilka lat temu!!! Miałem trochę przerwy w aktywności, ale gdy jeszcze grałem, to nikt o dziwolągu nie słyszał. To dowodzi, że właśnie łatwo jest zamienić polskie zwyczaje licytacyjne na importowane i to bez wgłębiania się w ich sens. Znacznie trudniej jest sprawę odkręcić, a nie do tyczy to tylko kontry z fitem..
    Kontra z fitem została wprowadzona ponoć przez MeckWela, ale ... w systemie z otwarciami w sile 11-15. Tak przynajmniej twierdzą w książce Nowe Ścieżki Licytacji.

Marek Walczak
    Wpisy
    48
    Cytat Łukasz Zobacz post
    Co teraz? Oczywiście, chodzi mi o pozycję kontry fit.
    Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem pytanie. No bo jeśli gra się kontrą fit w dowolnej sile, to trzeba ją dać, bo system tego wymaga. W truskawce też trzeba było dać.
    Jeśli się gra nadwyżkową z fitem, co jakiś sens ma, bo przynajmniej przekazuje się intencje, to oczywiście trzeba spasować, bo nadwyżki brak.
    Jeśli gra się nadwyżkową i wywoławczą, to pozytywne intencje przekaże się częściej, bo i z fitem i bez niego, ale dla odmiany zwykle nie z krótkością (trochę to zależy od systemu, bo w niektórych da się rewersować drugim kolorem, a w innych z silnym treflem i krótkością trzeba dawać kontrę).
    Jestem zwolennikiem podnoszenia z trójki bez nadwyżek siłowych, ale tylko przy układach niezrównoważonych, czyli typu Precision.

Jerzy Razik
    Arcymistrz WK 13.0
    Miasto
    Szczecin

Ja lubię kontrę fit. Karna rzadko przychodzi a te wszystkie nowoczesne to wymysł szatana

Maria Tomczewska
    Wpisy
    143
    Miasto
    Słupsk

Kontra fit stała się ostatnio "modna".
    Nie to, że potrzebna, że załatwia jakieś dotychczas niedopracowane pozycje.
    Kiedy uzgadniam z nowym partnerem system i okazuje się, że nie gram kontrą-fit,
    to najczęściej patrzy na mnie, jakbym się z choinki urwała.
    A kontra-fit bywa granatem w niedoświadczonych rękach.
    Ciekawe jakie wy macie przemyślenia.
    Ostatnio edytowane przez Isia ; 05-12-13 o 11:53
    "po mojej głowie chodzą słowa nie do powiedzenia..."

Tomasz Mądry
    Mistrz Krajowy WK 4.0

Wpisy
    2
    Cytat prim8 Zobacz post
    Ja lubię kontrę fit. Karna rzadko przychodzi a te wszystkie nowoczesne to wymysł szatana
    +1

Ryszard Kiełczewski
    Arcymistrz Międzynarodowy WK 18.0
    Wpisy
    55
    Miasto
    Tychy

Cytat Isia Zobacz post
    A kontra-fit bywa grantem w niedoświadczonych rękach.
    Zgadzam się. Później te niedoświadczone ręce defraudują kasę przyznaną w ramach grantu i zaraz CBA będzie na karku

A stosowanie kontry-fit byle tylko obiecywało 3 kartowe uzupełnienie, od początku podobało mi się jak krowa z nieczyszczonej obory

Olech Bestrzyński
    Arcymistrz WK 13.0

Miasto
    Poznań
    No, faktycznie. Pięknie piszecie. W dodatku uzasadniacie swój pogląd przekonującymi argumentami oraz popieracie obrazowymi przykładami. Nie od rzeczy jest tu skonstatować iż do grupy kontestatorów kontry fit zapisali się; gracz który od kilku lat uprawia brydża teoretycznego, gracz który kilka lat nie uprawiał brydża, gracz którego nie kojarzy pędzel (sprawdzałem) oraz Isia. Przeciwko nim występują wszyscy w tej grze się z grubsza orientujący z galacticos na czele?

Any conclusions?
    Czasem aż oczy bolą patrzeć, jak się rozrosła siła naszego związku, gdy rządzi nim prezes nasz, Kiełbasiński Radosław.
    Ciągle pracuje - działaczy wyszykuje, prawie jak Orłow! I jeszcze inni, niektórzy, wtykają mu szpilki. To nie ludzie – to wilki!

Marek Walczak
    Wpisy
    48
    Cytat bolo_champ Zobacz post
    Any conclusions?
    Mogłeś napisać, że u nas biją Murzynów. Byłoby mniej więcej tak samo merytorycznie, a krócej.

Łukasz Sławiński
    Niezrzeszony

Twierdzenie Setopty'ego:
    Dla każdej sytuacji istnieją ustalenia lepsze od dotychczasowych, a już na pewno lepsze od naturalnej "bezustaleniowości". Szukajcie, a znajdziecie.
    JAK / JAKI
    Celem PZBS jest rozwijanie kultury, kultury fizycznej i dyscypliny sportowej - brydża.

Igor Grzejdziak
    Arcymistrz WK 15.0
    Miasto
    Warszawa
    A ja lubię wiedzieć, że partner nie ma trzykartowego fitu. Uważam, że ta informacja jest bezcenna w licytacji dwustronnej.

Olech Bestrzyński
    Arcymistrz WK 13.0

Miasto
    Poznań
    Ale Igor - Twoje zdanie się nie liczy - Ty jesteś arcymistrzem.
    Czasem aż oczy bolą patrzeć, jak się rozrosła siła naszego związku, gdy rządzi nim prezes nasz, Kiełbasiński Radosław.
    Ciągle pracuje - działaczy wyszykuje, prawie jak Orłow! I jeszcze inni, niektórzy, wtykają mu szpilki. To nie ludzie – to wilki!

Lech Zakrzewski
    Mistrz Krajowy WK 5.0
    Wpisy
    9
    Miasto
    Nowy Sącz

Ale pewnie Sabina ma takie samo zdanie
    4.UTOPI 29-30 XI 2014
    z singla niższą

Igor Grzejdziak
    Arcymistrz WK 15.0
    Miasto
    Warszawa
    Raczej byłem, biorąc pod uwagę ile obecnie gram powinno się liczyć

Jan Betley
    Wpisy
    4
    Miasto
    Warszawa

Cytat walec Zobacz post
    Mogłeś napisać, że u nas biją Murzynów. Byłoby mniej więcej tak samo merytorycznie, a krócej.
    Nie. Temat 'jakie ustalenia są optymalne' jest na tyle trudny, że nawet najładniej napisany referat ma mniejszą wartość, niż odwołanie do autorytetów.

Jacek 10995
    Mistrz Regionalny WK 3.0
    A ja lubię grać x i xx fit właśnie z ręką minimalną, żeby później nie mieć problemów. Z ręką nadwyżkową - spasować i czekać na wznówkę lub samemu się przepchnąć, skoczyć, czy zalicytować kolor przeciwnika. Dodatkowo mam prościej, bo mam rozróżnienie : kontra partnera = 4 piki, wejście pikami 5+ pików. Wiele problemowych sytuacji znika.

Przypuśćmy jednak, że jest licytacja w której rzeczywiście nie wiadomo, czy partner ma 4 piki, czy 5... :

1-pas-1-1 jaka szansa, że 1 obiegnie?
    1-pas-1-x jaka szansa, że 1x obiegnie? [a fajnie by było...]
    1-pas-1-2 jaka szansa, że 2 obiegnie?
    1-pas-1-2 jaka szansa, że 2 obiegnie?

Nawet jak czasami obiegnie, to wcale nie musi być straty.

A tutaj jedna z ciekawszych pozycji:

1-pas-1-1
    pas!-2-pas-pas
    x! => Nadwyżkowa z fitem kier (partner musi mieć możliwość gdzieś wynieść!) z tolerancją do gry w kara (dobra 5) i z przycinką w pikach, bez 4 trefli. Generalnie mówi: mogę bronić 2x lub masz wyniesienie w 3 i 3 - cokolwiek zdecydujesz.

P.S. Po wieloznacznym treflu:

1-pas-1-1
    pas!-2-pas-pas
    x! Tak samo, unaturalnia trefle.

P.S. Ostatnio miałem taką ciekawą licytację:

Obie po partii.

*!
    !

*w pierwszym czytaniu kiery-trefle

Szło 4, partner miał KQxxx i to na tyle, ja miałem pietnastaka na asach, królach, xxx pik, AKxxx karo, 3 było już -2.
    Blisko maksa, ludzie wpadali grając w piki, połowa sali grała 4
    Ostatnio edytowane przez Blokien ; 05-12-13 o 11:07

Marek Walczak
    Wpisy
    48
    Cytat Igor Zobacz post
    A ja lubię wiedzieć, że partner nie ma trzykartowego fitu. Uważam, że ta informacja jest bezcenna w licytacji dwustronnej.
    Cytat Blokien Zobacz post
    A ja lubię grać x i xx fit właśnie z ręką minimalną, żeby później nie mieć problemów.
    A ja lubię wiedziec, czy partner ma nadwyżkę i aspiracje do wyższej gry, czy może jednak minimum.
    I teraz które "lubię" jest najlepsze?
    Cytat JanBetley Zobacz post
    Nie. Temat 'jakie ustalenia są optymalne' jest na tyle trudny, że nawet najładniej napisany referat ma mniejszą wartość, niż odwołanie do autorytetów.
    Temat wcale nie jest trudny. A może nie był trudny kiedyś, tylko środowisko zatraciło zdolność wysuwania merytorycznych argumentów i ustosunkowywania się, równie merytorycznie, do argumentów adwersarzy. Gdy już zatraciło, to faktycznie dyskutowanie staje się trudne. Łatwiej jest powiedzieć, że ten czy ów tak gra.
    Wiadomo, że nie da się sprzedać jedną odzywką wszystkiego, więc każdy z nas coś zyskuje, a coś traci. Dyskusja powinna dotyczyć przewagi jednego rozwiązania nad drugim.

Łukasz Sławiński
    Niezrzeszony

A może kontra-misfit jest lepsza?
    JAK / JAKI
    Celem PZBS jest rozwijanie kultury, kultury fizycznej i dyscypliny sportowej - brydża.

Jacek 10995
    Mistrz Regionalny WK 3.0
    Cytat walec Zobacz post
    A ja lubię wiedziec, czy partner ma nadwyżkę i aspiracje do wyższej gry, czy może jednak minimum.
    I teraz które "lubię" jest najlepsze?
    A jakim grasz 1BA? Kiedy przyjdzie mu nadwyżka bez składu? Nadwyżkę można sprzedać na 10 różnych sposobów.
    Rozumiem, że z nadwyżką bez składu nie można spasować, tylko wykonywać wygibasy obwiesczając całemu światu - ooooo mam 3pc więcej niż min otwarcia, hurra! A informacja o ficie wówczas jest taka istotna, bo nie umiemy się później znaleźć?

To już lepiej grać x nadwyżkową misfit, jak proponuje Pikier. To to ma przynajmniej jakiś sens.

Ryszard Kiełczewski
    Arcymistrz Międzynarodowy WK 18.0
    Wpisy
    55
    Miasto
    Tychy

Kontra fit ma swoje użyteczne strony, ale rekontra fit to kwiatek do kożucha IMO... To coś podobnego do auto-Splintera dla mnie...

Grzegorz Górecki
    Mistrz Regionalny WK 2.5
    W tej sytuacji ciężko rozważyć które "lubię" jest bardziej mojsze, zwłaszcza jeśli każdy poprze swoje "lubię" jakimiś rozkładami (z niekoniecznie precyzyjnie określoną frekwencyjnością), a opinia sławnego praktyka ma tę zaletę, że w takiej sytuacji jest argumentem innym niż "ja lubię", bo tu występuje "ON lubi".
    Mi się wydaje, że w dobie komputerów można jakoś obiektywnie sprawę rozstrzygnąć nie odwołując się do, prostackiego moim zdaniem, argumentu "ON lubi".
    Pozdrawiam - GG

Jacek 10995
    Mistrz Regionalny WK 3.0
    Cytat Groggy Zobacz post
    W tej sytuacji ciężko rozważyć które "lubię" jest bardziej mojsze,
    Dla mnie to proste: mam minimum i fit - x
    Jak mam nadwyżkę lub zupełnie urodziwą kartę - sobie radzę inaczej.

Praktycznie pasując z fitem z ręką zrównoważoną spychamy decyzję na partnera, szczególnie to niebezpieczne jak 1 czy 1 może być 11-14 w składzie =.

1-pas-1-1
    pas?-2- i co ma teraz biedulek zrobić, przepychać się sam w 3 z piątki, kontrować i się wystawiać że jak partner nie ma fitu to nas skontrują?

1-pas-1-1
    pas?-2-pas-pas
    ? - i teraz mam się przepychać w 3 bez nadwyżki z ręką minimalną?

Sławomir Piechocki

Z kontrą fit i innymi pożytecznymi wynalazkami jest jak z dotykowym telefonem komórkowym. Tutaj też niektórzy rękami i nogami bronią się przed korzystaniem z takiego wynalazku

Jan Betley
    Wpisy
    4
    Miasto
    Warszawa

Cytat walec Zobacz post
    Temat wcale nie jest trudny. A może nie był trudny kiedyś, tylko środowisko zatraciło zdolność wysuwania merytorycznych argumentów i ustosunkowywania się, równie merytorycznie, do argumentów adwersarzy. Gdy już zatraciło, to faktycznie dyskutowanie staje się trudne. Łatwiej jest powiedzieć, że ten czy ów tak gra.
    Wiadomo, że nie da się sprzedać jedną odzywką wszystkiego, więc każdy z nas coś zyskuje, a coś traci. Dyskusja powinna dotyczyć przewagi jednego rozwiązania nad drugim.
    Ty przestawisz plusy kontry nie-fit i minusy kontry fit.
    Ja przedstawię plusy kontry fit i minusy kontry nie-fit.

Jak dojdziemy do tego, które argumenty są istotniejsze? Ty napiszesz 'a mnie się wydaje, że częściej potrzeba kontry nie-fit', ja napiszę 'a mnie się wydaje inaczej' i co dalej?

Lech Zakrzewski
    Mistrz Krajowy WK 5.0
    Wpisy
    9
    Miasto
    Nowy Sącz

Cytat JanBetley Zobacz post
    i co dalej?
    Ty przekonasz walca albo walec Ciebie.
    4.UTOPI 29-30 XI 2014
    z singla niższą

Paweł Max Jończyk
    Mistrz Krajowy WK 4.0
    Miasto
    Czeladź
    Cytat obatalFH Zobacz post
    Ty przekonasz walca albo walec Ciebie.
    Będę śledził wątek z wielkim zainteresowaniem.
    Jeszcze nigdy nie spotkałem się z przypadkiem, że ktoś kogoś przekonał na forum internetowym.

Lech Zakrzewski
    Mistrz Krajowy WK 5.0
    Wpisy
    9
    Miasto
    Nowy Sącz

Cytat Max69 Zobacz post
    Będę śledził wątek z wielkim zainteresowaniem.
    Jeszcze nigdy nie spotkałem się z przypadkiem, że ktoś kogoś przekonał na forum internetowym.
    A myślałem, że temu służy dyskusja
    4.UTOPI 29-30 XI 2014
    z singla niższą

Strona 1 z 3 123 OstatniaOstatnia

Kto przegląda?

Users Browsing this Thread

1 osób przegląda ten temat (0 zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gości)